لاشار:سیاست حفظ اسرار

از لاشار
نسخهٔ تاریخ ‏۷ ژوئیهٔ ۲۰۰۸، ساعت ۰۱:۲۱ توسط Mostafadaneshvar (بحث | مشارکت‌ها) (Mostafa Daneshvar:سیاست حفظ اسرار محافظت شد [edit=sysop:move=sysop])
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

خلاصه

اگر شما وب‌گاه لاشار را فقط مطالعه می‌کنید ٬ اطلاعاتی جزء گزارشات نمونه‌ای مرتبط با وب‌گاه بازدید شده توسط سرویس دهنده جمع‌آوری نخواهد شد. اگر شما در لاشار مشارکت می‌کنید ٬ هر کلمه‌ای را که بطور عمومی ارسال می‌کنید انتشار نیز می‌دهید.اگر شما چیزی نوشتید٬ فرض را بر این بگذارید که برای همیشه باقی خواهد ماند. این شامل مقالات ٬ صفحات کاربری و بحث‌ها می‌شود. بعضی از استثنا‌ها در پایین توضیح داده شده‌است.

انتشار در لاشار و داده‌های عمومی

در بازدید ساده از وب‌گاه مشخصات شما برای عموم نشان داده نخواهد شد. (بخش مرتبط با ورود خصوصی را مشاهده کنید.)در هنگامی که شما صفحه‌ای را در ویکی ویرایش می‌کنید ٬ سندی را منتشر کرده‌اید. این یک اقدام عمومی می‌باشد ٬ و شما بعنوان نویسندهٔ آن بخش به عموم شناسانده می‌شوید.

شناسایی یک نویسنده

هنگامی که شما در ویکی صفحه‌ای را منتشر می‌کنید ممکن است با شناسهٔ کاربری خود یا بطور آزاد وارد وب‌گاه شده باشید.

اگر شما با شناسهٔ کاربری خود وارد وب‌گاه شده باشید، شما بوسیلهٔ کلمهٔ کاربری خود شناسایی می‌شوید. این شناسه ممکن است اسم واقعی شما یا اسم مستعار شما و یا بطور کلی هر اسم دیگری که شما در لحظهٔ ساختن حساب کاربری خود انتخاب کرده‌اید باشد.

اگر شما بدون حساب کاربری وارد وب‌گاه شده‌باشید، شما بوسیلهٔ آدرس آی‌پی شبکهٔ خود شناسایی می‌شوید.آی‌پی یک سری چهارتایی از اعداد می‌باشد که آدرس اینترنت مکانی را که شما با ویکی تماس گرفته‌اید مشخص می‌کند. بر حسب نوع اتصال شما، این آدرس قابل ردیابی تا یک سرویس دهندهٔ بزرگ، مدرسهٔ شما، محل کار شما یا خانهٔ شما می‌تواند باشد. این امکان وجود دارد که از این آدرس در ارتباط دادن شما به هر موضوعی که بطور مفهومی یا واضح با ویرایش کردن مقالات بیان کرده‌اید استفاده شود. می‌تواند برای یک کاربر مشتاق آسان یا مشکل باشد تا آی‌پی آدرس شبکهٔ شما را به مشخصات واقعی شماارتباط دهد. بنابراین اگر شما نسبت به این موضوع خیلی محتاط هستید بهتر است با شناسهٔ کاربری وارد وب‌گاه شوید و با اسم مستعار فعالیت کنید.

هنگامیکه شما از اسم مستعار استفاده می‌کنید، آی‌پی آدرس (IP Address) شما به غیر از زمان سوء استفاده و خرابکاری توسط شما یا کاربری دیگر با آی‌پی مشابه شما، قابل رویت عموم نخواهد بود.

در تمامی موارد آی‌پی آدرس شما در سرویس دهنده ویکی ذخیره خواهد شد و قابل رویت توسط مدیران ویکی و یا کاربرانی که قابلیت بررسی کاربران (CheckUser) به آنها داده شده‌است خواهد بود. آی‌پی آدرس شما و شناسه‌های کاربری متصل به آن تحت شرایط خاصی امکان آزاد سازی دارد.(پایین را ببینید) اگر شمااز سرویس دهنده ایمیل شرکت خود از خانه استفاده می‌کنید و یا از طریق ارتباط از راه درو توسط ای‌دی‌اس‌ال (ADSL) یا شبکهٔ کابلی (Cable) برای انجام کارهای خود به شرکت متصل می‌شوید برای کارفرمای شما بسیار راحت خواهد بود تا آی‌پی آدرس شما را شناسایی کند و تمامی پروژه‌های ویکی شما را بیابد. استفاده از شناسهٔ کاربری در این مورد تنها راه مطمئن می‌باشد که می‌تواند مشخصات شما را محفوظ نگه‌دارد. در هر حال به خاطر داشته باشید که از حساب کاربری خود پس از اتمام کار بر روی یک رایانهٔ مشترک حتماً خارج شوید تا امکان استفاده از نام شما توسط کاربر دیگر نباشد.

کوکی‌ها

ویکی در هنگام بازدید شما از وب‌گاه یک کوکی ارتباطی موقت برای شما ایجاد می‌کند ٬ اگر تصمیمی برای وارد شدن به حساب کاربری خود ندارید می‌توانید کوکی را غیر فعال کنید ولی در اینصورت امکان ورود شما به ویکی میسر نخواهد شد. ارتباط ایجاد شده بعد از بسته شدن جستجوگر (Explorer) شما پاک می‌شود.

در هنگامی که شما با شناسهٔ کاربری خود وارد می‌شوید کوکی‌های بیشتری بوجود می‌آید تا از نوشتن دوبارهٔ شناسهٔ کاربری (یا حتی کلمهٔ عبور) در بازدید‌های بعدی جلوگیری شود. این امکان تا ۳۰ روز برجای می‌ماند. اگر از یک رایانهٔ عمومی استفاده می‌کنید و تمایل ندارید شناسه کاربری شما برای سایر کاربرین آن رایانه قابل رویت باشد بهتر است کوکی را بعد از اتمام کار پاک کنید.

کلمهٔ عبور

هر بخش از هر یک از لاشار بسته به شهرت و محبوبیت عمومی آن دارای تاریخچه‌ای از مشارکت‌های ارزشمند می‌باشد. کلمهٔ عبور تنها تضمین کنندهٔ پیوستگی تاریخچه ویرایشهای یک کاربر می‌باشد.تمامی کاربران تشویق به انتخاب کلمهٔ عبور قدرتمند و منع در به اشتراک گذاشتن آن می‌شوند.هیچ کس نباید دانسته بطور مستقیم یا غیر‌مستقیم کلمهٔ عبور کاربری را برای عموم افشاء کند.

ورود با شناسهٔ کاربری

در هر بار بازدید شما از وب‌گاه ٬ اطلاعات فراوانی از سوی شما به سرویس دهنده ارسال می‌شود. بسیاری از سرویس دهندگان قسمتی از این گزارشات را که می‌توانند در ارزیابی صفحات محبوب ٬ ياتشخيص اینکه چه وب‌گاهی با آنها ارتباط دارد و اینکه از چه نوع جستجوگر اینترنتی استفاده شده را نگهداری می‌کنند.استفاده از این اطلاعات برای ردیابی کاربران قانونی از اهداف لاشار نمی‌باشد.

سیاست انتشار اطلاعات بدست‌آمده از گزارشات

طبق این سیاست لاشار ٬ اطلاعات شخصی قابل شناسایی جمع‌آوری شده در گزارشات یا رکوردهای بانک اطلاعاتی بوسیلهٔ قابلیت بررسی کاربر ٬ توسط مدیران یا کاربران دارای قابلیت بررسی کاربر(CheckUser) در مواقع زیر منتشر می‌شوند :

  1. در جواب یک حکم معتبر یا هرگونه درخواست اجباری دیگر از طرف مراجع قانونی.
  2. با درخواست یک کاربر صدمه‌دیده.
  3. مدیران لاشار ٬ مشاور قانونی او ٬ نمایندهٔ او ٬ هنگامیکه نیاز به بررسی شکایات در مورد سوء‌استفاده باشد.
  4. در جاییکه اطلاعات مرتبط با یک صفحه توسط یک روبات یا اسپایدر تولید شده‌باشد و دلیل انتشار آن باید نشان داده‌شود تا مشکلات فنی آن برطرف گردد.
  5. در جاییکه کاربری در مقالات خرابکاری کند و یا بطور مداوم رفتار غیر محترمانه داشته باشد ٬ اطلاعات جهت بسته شدن آی‌پی آن کاربر یا شکایت به سرویس دهندهٔ اینترنت وابسته به آن منتشر میشود.
  6. در جاییکه منطقأ لازم می‌باشد از حقوق ٬ اموال و یا امنیت لاشار ٬ کاربرانش و یا عموم حفاظت شود.

سیاست لاشار اجازه انتشار چنین اطلاعاتی را تحت هیچگونه شرایطی مگر شرایط ذکر شده در بالا نمی‌دهد.

به اشتراک گذاشتن اطلاعات با اشخاص ثالث

به استثنای موارد خاص ٬ تمامی متونی که به لاشار اضافه می‌شوند قابل استفادهٔ دوباره تحت اجازه نامهٔ creativecommons می‌باشند.

لاشار اطلاعات خصوصی شما مانند آدرس ایمیل را به اشتراک یا در معرض فروش به شخص ثالث بدون موافقت شما یا مرجع قانونی نخواهد گذاشت .

امنیت اطلاعات

لاشار در قبال دسترسی غیر مجاز به هرگونه اطلاعاتی که شما تهیه کرده‌اید هیچگونه تضمینی ارائه نمی‌دهد. دسترسی به این اطلاعات برای تمامی کسانی که به نحوی به سرور دسترسی دارند امکان پذیر می‌باشد. لیست جزیی برنامه نویسان را می توانید در اینجا مشاهده کنید.