زاهدان

از لاشار

زاهِدان شهری در استان سیستان و بلوچستان ایران است. این شهر مرکز استان سیستان و بلوچستان و نیز مرکز شهرستان زاهدان است. نام پیشین آن دُزداب بود که در زمان رضاشاه پهلوی به نام کنونی خوانده شد. جمعیت این شهر بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۵۵۲٬۷۰۶ نفر بوده‌است <ref name="آمار">پایگاه اینترنتی مرکز آمار ایران</ref>. زاهدان در بعضی فرهنگ‌ها زاهِناک خوانده می‌شود.


پیشینه تاریخی

زاهدان شهری تازه‌بناست که بر سر راه کرمان به مشهد، کرمان به چابهار و نزدیک مرز پاکستان و افغانستان واقع شده‌است.

در اوایل پادشاهی فتحعلی شاه قاجار در محل زاهدان کنونی چاه آبی بود که راهزنان پس از حمله به کاروانها و چپاول دارایی آنان ساعتی یا شبی را در آنجا سپری می‌کردند پیرامون این چاه جنگل‌های انبوه تاغ و گز بود که اکنون اثری از آن نیست.

در سال ۱۳۱۵ هجری قمری یکی از ساکنان آن محل کاریزی در آنجا حفر کرد و آبادی کوچکی بوجود آمد که «دزدآب» نام گرفت. چهار سال بعد متخصصان بلژیکی که در استخدام دولت ایران بودند جهت دایر کردن گمرک‌خانه به دزدآب آمده و از این زمان به تدریج به وسعت و جمعیت دزدآب افزوده شد. از سال ۱۳۴۱ خورشیدی دزدآب به زاهدان تغییر نام یافت. در اوایل سدهٔ بیستم اولین نشانه‌های شهرنشینی با احداث خط‌ آهن از کویته پاکستان به زاهدان پدیدار شد و با توسعه‌های بعدی زاهدان امروزی به مرکز استان تبدیل شد.

بناها

از جمله بناهای تاریخی و سیاحتی شهرستان می‌توان به تفریح‌گاه پارک ملت، پارک امام خمینی ،مجتمع تجاری - فرهنگی - ورزشی سرو ، براسان، مجتمع فرهنگی باغ خانواده، موزه مردم‌شناسی زاهدان، کتابخانه مرحوم استاد کامبوزیا، بازارچه سرپوش، ساختمان قدیمی پست و دادگستری و مسجدجامع اهل سنت مكی اشاره کرد.

از بزرگ‌ترین ساختمان‌های کنونی شهر زاهدان می‌توان بیمارستان ۳۴۰ تخت خوابی زاهدان و مجمتع فرهنگی نور (ساختمان جديد سازمان تبليغات اسلامی زاهدان) را نام برد.<ref>سازمان تبلیغات اسلامی</ref>

منابع

<references/>

  • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳، ص۱۳۰.
  • مختصات