آرامگاه سیدمهدی

از لاشار
پرش به: ناوبری, جستجو

موقعيت جغرافيايى

شهر ایرانشهر - خيابان فردوسى - كوچه جنب ساختمان قبلی اداره مخابرات


قدمت: دوره معاصر

مشخصات معمارى: آرامگاه فوق در سمت جنوبى حياط نزديك به ديوار قرار دارد و حصارى از آجر و سيمان به تازگى به دور آن كشيده شده است. بناى اصلى از خشت خام و گل ساخته شده و ارتفاع گنبد از سقف بنا حدود 2/5 متر است كه بوسيله گچ اندود شده و با رنگ سبز ملون شده است. بنا داراى دو درب ورودى يكى در مشرق و ديگرى در شمال، و يك پنجره در سمت جنوب مى‏باشد. در سالهاى اخير با مصالح جديد (آجر،سيمان،گچ و تيرآهن) يك اطاق در جانب غربى آرامگاه ساخته شده و به بناى اصلى متصل مى‏باشد. بر روى قبر نرده‏اى قرار داده شده است.

تاريخچه صاحب آرامگاه: در ابتدای كوچه جنب اداره مخابرات سابق شهرستان ايرانشهرواقع درخیابان فردوسی تابلويى سبز رنگ توجه هر عابرى را به سوى سيدمهدى مى‏خواند صاحب آرامگاه فردى بنام سيدمحى‏الدين است كه از مردم افغانستان بوده و در زمان بهرام‏ خان حاكم بلوچستان به سال 1288 ه . ق به ايرانشهر مى‏آيد و چون درويشى بوده مورد محبت ايشان قرار مى‏گيرد و در يتيم خانه قلعه اسكان داده مى‏شود و در سال 1294 هجرى دار فانى را وداع مى‏گويد و طبق وصيت‏ اش در محل فوق دفن مى‏شود و چند سال بعد توسط بهمن‏ خان باركزايى بنايى به سبك محلى بر روى آن ساخته مى‏شود. اما امروزه اين بنا به نام سيدمهدى معروف شده و اداره امور اوقاف شهرستان ايرانشهر برآن نظارت دارد.


ضمناً در صحن آرامگاه سيدمهدى سه قبر ديگر به شرح زير ديده مى‏شود كه در كنار يكديگر در سمت شمالغربى بناى اصلى قرار دارند:<ref>1</ref>


1- آرامگاه بهرام ‏خان باركزايى ابن‏ رستم‏ خان عموى دوست محمدخان (وفات 1299 هجرى قمرى) 2- آرامگاه بهمن‏ خان باركزايى فرزند محمدعمرخان (وفات 1369 ه . ش) 3- آرامگاه نوربى‏بى‏باركزايى دختر بهمن‏ خان (وفات 1372 ه . ش)

منابع

<references/>‎http://payambaloch.com/tar/5.htm

ابزارهای شخصی