دریای عمان

از لاشار
محل دریای عمان (رنگ سبز روشن)

دریای عُمّان، (همچنین شناخته شده با نام «خلیج عمان») تنگنایی آبی است که خلیج فارس را به دریای عرب و اقیانوس هند متصل می‌کند. شمال آن ایران و مخصوصاً منطقهٔ بلوچستان ایران قرار دارد، و در جنوب آن عمان و امارات متحده عربی قرار دارند.


خور های دریای عمان کمتر از خورهای خلیج فارس است

تغییر نام

دریای عمان

اخیراْ برخی وبلاگ‌نویسان ایرانی در اقدامی رو به جلو تقاضای تغییر نام دریای عمان را به دریای ایرانیان مطرح کرده‌اند.<ref>http://www.persiangeo.com/content/view/1199/1</ref> به گفته آنان، این اقدام در اعتراض به تلاش‌های برخی کشورهای عربی برای تغییر نام «‬خلیج فارس» صورت می‌گیرد. به نظر می‌رسد این کشورها در اقداماتی مشابه با نامگذاری یك دانشگاه در قطر به نام جعلی خلیج عربی، حذف نام خلیج فارس از درس‌های دانشگاهی و نقشه‌ها، درج این عبارت بر روی کالاهای تجاری و اقدامات دیگر از این دست، به مرور قصد تغییر نام صحیح و تاریخی خلیج فارس با نام مجعول خلیج‌عربی را دارند. گفته می‌شود هم اکنون تعدادی از وبلاگ‌نویسان ایرانی به‌دنبال جمع‌آوری پیام‌های کوتاه و نظرات اینترنتی می‌باشند تا بتوانند این اقدام را فراگیر نمایند.

اما برخی دیگر اظهار می‌دارند که دریای عمان نام مطرحی در جهان غرب نیست و اگر قرار است اقدام متاقبل به مثلی صورت گیرد باید نام دریای عرب (Arabian Sea) که نام مشهور در اروپا و آمریکا برای منطقهٔ شمال اقیانوس هند است را به دریای پارس، از نامهای قدیمی این منطقه تغییر نام یابد.

عده‌ای نیز از هر گونه اقدام متاقبل به مثل برای تغییر نامهای جغرافیایی انتقاد می‌کنند.<ref>http://sanaei.com/blog/2007/04/22/iranian-sea</ref>

نام اصلي درياي عمان درياي مكران است

پانویس

<References/>‎